Proviron (mesterolone) Nedir ?

Proviron (mesterolone) Nedir ?

Proviron, Masteron’a benzer oral bir DHT steroid bileşiğidir. Kas inşa etmek için ideal bir bileşik olmasa da (aslında bu amaç için hiç iyi değildir), Proviron vücudun testosteronu östrojene dönüştürmesini engelleyen eşsiz yeteneğinden dolayı steroid kürlerinde yardımcı olur ve böylece testosterona daha iyi bir anabolik etki kazandırır. Bu, vücutgeliştiricisine birçok bakımdan yardımcı olur. İlk olarak, diğer steroidlerin su tutma, azaltılmış cinsel yolla bulaşma, jinokomasti vb. Östrojenik yan etkilerini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca, Proviron, testosteronun cinsel hormon bağlayıcı globuline (SHBG) bağlanmasından kurtararak testosteronun vücuttaki potensini artırmasına yardımcı olabilir ).
Dolayısıyla Proviron, anti-östrojen bileşiklerini gereksiz hale getiren testosteron ile en iyi şekilde yığılır. Bununla birlikte, Proviron yüksek tansiyona neden olabilir, bu nedenle hipertansiyona yatkın olanlar için kan basıncı tedavisi gerekebilir.
Proviron®, oral androjen mesterolon (1 metil-dihidrotestosteron) için Schering markasıdır. Tıpkı DHT’de olduğu gibi, bu steroidin aktivitesi, aromatize östrojen olmayan güçlü bir androjenin aktivitesidir. Klinik durumlarda, Proviron genellikle düşük endojen testosteron düzeyinden kaynaklanan çeşitli cinsel işlev bozukluklarını tedavi etmek için kullanılır. Genellikle cinsel ilgisizlik ve iktidarsızlık sorunlarını tersinebilir ve bazen sperm sayısını arttırmak için kullanılır. İlaç vücudu testosteron üretmek için teşvik etmez ancak doğal bir erkek androjenin eksikliğini telafi etmek için kullanılan oral androjen yerine geçer.
Bu steroid kuvvetle androjenik olmasına rağmen, kas yapımı için anabolik etki çok zayıf olarak kabul edilir. Bunun nedeni, Proviron’un dihidrotestosteronun karakteristik bir özelliği olan kas dokusunda inaktif metabolitlere hızla indirgendiği gerçeğidir. Bu bileşiğin zayıf anabolik yapısının kas dokusundaki androjen reseptörünü bloke etme eğiliminde olduğu inancı, böylece diğer daha kuvvetli kas yapım steroidlerinin kazanımlarını azaltır, aynı şekilde ciddiye alınmamalıdır.
Aslında SHBG gibi plazma bağlayıcı proteinlere olan aşırı yüksek afinitesi nedeniyle, Proviron aslında daha yüksek bir yüzdeyi serbest ve ilişkisiz bir hale getirerek diğer steroidlerin aktivitesini arttırmak için çalışabilir. Sporcular arasında Proviron esas olarak bir anti-östrojen olarak kullanılır. Vücutta bir anti-aromataz olarak hareket ettiği düşünülür ve steroidlerin östrojene dönüştürülmesini önler veya yavaşlatır. Sonuç, Arimidex ile (ancak daha az derin) karşılaştırılabilir; ilacın vücuttaki östrojen oluşumunu önlemek için etkili olduğu düşünülür.
Bu, östrojenin bazı dokulardaki reseptörleri bağlama ve aktive etme kabiliyetlerini engelleyen Nolvadex’in tam tersidir. Estrojenik yan etkilerle uğraşmanın daha doğrudan ve etkili bir aracı olduğu için anti-aromatizasyon etkisi tercih edilir. Nolvadex’in diğer bir dezavantajı, eğer çok erken kesilirse, yüksek serum östrojen seviyelerinin tekrar harekete geçmesi için bir rebound etkisi ortaya çıkabilir. Tabii ki bu, jinekomasti gibi yan etkilerin hızlı bir şekilde ortaya çıkması anlamına gelebilir. Çoğu Proviron ve Nolvadex’i, özellikle de güçlü östrojenik dönemlerde kullanmayı tercih eder. Her bir öge östrojene farklı açıdan saldırırken, yan etkiler genellikle azaltılır.
Proviron’un anti-östrojenik özellikleri bu bileşiğe özgü değildir. Bir takım steroidler aslında benzer aktiviteler sergilemiştir. Dihidrotestosteron ve Masteron (2-metil-dihidrotestosteron), güçlü anti-östrojenik etkileri nedeniyle jinekomasti ve göğüs kanseri tedavileri olarak başarıyla kullanılmıştır. Nandrolon, östrojen dönüşümüne daha dirençli olan periferik dokulardaki aromataz aktivitesini düşürebilir (nandrolon aromatizasyonunun en aktif bölgesi karaciğer gibi gözükmektedir).
Bu bileşiklerin tümünün anti-östrojenik etkisi, muhtemelen aromataz enzimine bağlanma için diğer substratlar ile rekabet etme kabiliyetlerinden kaynaklanmaktadır. Aromateraz enzimi steroidle bağlanırken henüz onu değiştirmeyi başaramaz ve inhibisyon etkisi, diğer hormonlarla geçici olarak etkileşime girmesi engellendiği için elde edilir.
Bu ilaç, yarışmanın hazırlıkları sırasında, özellikle düşük bir östrojen / yüksek androjen seviyesi özellikle arandığında birçokları tarafından tercih edilir. Bu ilaçların androjenik içeriği nispeten düşük olduğu için Winstrol, oxandrolone ve Primobolan gibi anabolikler tek başına kullanıldığında bu özellikle yararlıdır. Proviron, gerekli olan androjeni takviye edebilir ve kasların sertliğini ve yoğunluğunu artırabilir. Özellikle kadınlar, androjen / östrojen oranını etkin bir şekilde değiştirecek tek bir 25 mg tablet buluyor ve vücut üzerinde büyük bir etkisi olabiliyor. Bununla birlikte, bu güçlü bir androjen olduğu için, yönetimle birlikte aşırı dikkatli olunmalıdır.
Daha yüksek dozajlar net bir şekilde virilizasyon semptomlarına neden olma potansiyeline sahiptir. Bu nedenle dişiler nadiren günde bir tabletten fazla alacak ve alımın süresini dört veya beş haftadan daha fazla sınırlayacaktır. 10 veya 20 mg Nolvadex ile birlikte kullanılan bir tablet vücudun ekstra vücut yağlarını (özellikle kalça ve uyluk gibi kadın sorunları bölgelerinde) yakma eğilimi gösteren bir ortam yaratarak kas sertleştirmesi için daha da etkili olabilir.
Erkekler için tipik dozaj, günde bir tablet başına günde bir ila dört 25 mg’dir. Bu jinekomastiyi önlemek için yeterli bir miktardır, ilaç genellikle tüm döngü boyunca kullanılır. Daha önce de belirtildiği gibi, ağır östrojenik steroidler alındığında (Dianabol, testosteron vb.) Nombaden (tamoksifen sitrat) veya Clomid (klomifen sitrat) ile kombine edilir.
50mg Proviron ve 20mg Nolvadex’in günlük olarak uygulanması bu gibi durumlarda son derece etkili olduğu kanıtlanmıştır ve yüksek dozajların gerekli olması oldukça nadirdir. Ve kadınlar için tartıştığımız gibi, bu maddenin androjenik doğası, yarışma hazırlığı esnasında çok açığız. Burada Proviron’un kasın sertliğine ve yoğunluğuna göre belirgin bir şekilde fayda sağlaması gerekirken, aynı zamanda daha fazla miktarda vücut yağını yakma eğilimi artar.
 
Proviron genellikle iyi tolere edilir ve günde 100 mg’ın altındaki dozlarda yan etki (erkekler) nadirdir. Bunun üstünde aşırı derecede yüksek androjen seviyesi gelişebilir ve bazı problemlerle karşılaşılabilir. Tipik androjenik yan etkiler, yağlı cilt, akne, vücut / yüz tüyleri büyümesi ve erkek tipi kellik durumunun alevlenmesini içerir ve orta dozajda bile olsa ortaya çıkabilir. DHT’nin üreme sistemi üzerindeki güçlü etkisi ile, androjenik eylemler aynı zamanda erkek libido’sunun aşırı yükselmesini de içerebilir. Ve daha önce de belirtildiği gibi, Kadınlar Proviron çevresinde dikkatli olmalılar. Bir androjendir ve böylelikle virilizasyon belirtilerini kolayca üretme potansiyeline sahiptir. Bu tabii ki sesin derinleşmesini, adet düzensizliklerini, deri dokusunda değişiklikleri ve klitoral genişlemeyi de içerir.
Proviron aynı zamanda, oral anabolik / androjenik steroidlerle sıkça kullanılan bir c17 alfa alkile edilmiş bileşik değildir. Proviron söz konusu olduğunda bu yapıyı kullanmamak normalde oral ilaçlarla ilişkili olan karaciğer toksisitesi riskini ortadan kaldırır. Bu nedenle, kullanıcı, ciddi komplikasyonlar hakkında endişelenmeye gerek duymayan, “güvenli” bir oral bileşen olarak değerlendirilir.
Aslında bu steroid, bir başka iyi tolere edilen oral olarak aktif bileşik olan Primobolan’da (metenolon) mevcut gördüğümüz 1-metilasyonu kullanmaktadır. Alkilasyon bir konumda olduğunda, ilk geçiş esnasında steroid metabolizmasını yavaşlatır, ancak 17 alfa alkilasyona göre çok daha az derinliktedir. Aynı şekilde, Proviron ve Primobolan, bu bileşiklerin genel biyoyararlanımı halen metillenmiş oral steroidlerden daha düşük olmasına rağmen, terapötik açıdan faydalı kan seviyelerinin elde edilmesine izin vermek için bozulmaya karşı dirençlidir.
Proviron’un vücut geliştiricileri arasındaki popülaritesi son yıllarda artmaktadır. Birçok tecrübeli vücut geliştirmeni, aslında en belirgin östrojenik döngülere etkin biçimde dahil olan yemin eder. Yüksek talep nedeniyle Proviron’un karaborsada bulunması artık çok kolay. Çoğu sürümü Schering tarafından üretilecek ve 25 mg sekmesi başına yaklaşık 1- $ 2 maliyetinde olacak. Bu ilaç hem şeritler hem de küçük cam şişeler halinde ambalajlanmıştır, bu yüzden bu sizi uyarmasına izin vermeyin.
Şu anda, bu ilacın orijinalliği konusunda endişelenmeye gerek yoktur çünkü sahte ürünler bulunmadığı bilinmiyor. Para ve ulaşılabilirlik onu engellemezse, Arimidex, Femara ya da Aromasin, aslında Proviron’dan çok daha iyi bir seçim arz eder. Bu ilaçlar, özellikle anti-aromataz olarak tasarlandı ve elimizdeki her şeyden çok daha etkili çalışıyor.

No votes yet.
Please wait...
Share this...
Share on Facebook0