Nolvadex ( Tamoksifen) Nedir ?

Nolvadex ( Tamoksifen) Nedir ?

Nolvadex, seçici östrojen reseptör modülatörü (SERM) olarak sınıflandırılan ve başlangıçta bazı kadın ve erkek meme kanseri türleri için tedavi olarak formüle edilen bir ilaç türü olan Tamoksifen Sitrat’ın jenerik ismidir. Temelde anabolik steroid kullanımı sonrası tablolardan kolayca çıkabilen vücuttaki östrojen hareketini bozar. Post-cycle tedavisinde kullanılan diğer SERM ilaçları Torem-fareston ve Clomid’tir.
Aromataz inhibitörlerinin vücudun östrojenik aktivitesini tamamen durdurabilen aksine, Nolvadex gibi bir SERM ilacı, aşırı miktarda östrojen üretimini bastırır, bu nedenle yan etkileri ortadan kaldırmaz, ancak vücudun sentezinde kullanmak için yeterli kalmasına halen devam eder .
Daha önce de tartışıldığı gibi, erkek vücudundaki bir enzim (aromataz) testosteronu estradiol oluşturmak üzere değiştirebilir. Östrojen yapısı aslında testosterona oldukça benzer, bu nedenle erkek vücudundaki varlığı o kadar da dikkat çekici değildir. Bu aynı enzim birçok anabolik / androjenik steroidi aromatize edebildiğinden, estrojenlerin birikimi alım sırasında önemli bir endişe kaynağı olabilir. Yüksek düzeyler istenmeyen yan etkilere neden olabilir; birincil endişe jinekomasti veya erkeklerde kadın meme dokusunun gelişimi. İlk önce şişme veya meme başı altındaki küçük bir yumru görünümüyle fark edilebilir.
Eğer ilerlemeye bırakılırsa, ameliyat olmaksızın çoğu zaman geri dönüşsüz olan dokunun çok çirkin bir gelişimine dönüşebilir. Östrojen aynı zamanda vücuttaki su seviyesinde artışa neden olabilir. Sonuçta, cilt altı sıvının tutulması nedeniyle kaslar pürüzsüz ve şişmiş görünen kayda değer bir tanım kaybı olabilir. Östrojen seviyeleri arttıkça yağ depolanması da artabilir. Aslında bu hormon, kadınların vücut yağ yüzdesi daha yüksek ve farklı yağ dağılımı (kalça / uyluk) erkeklerinkinden daha önemli bir nedendir. Östrojen etkilerine duyarlı kişiler, ilgili yan etkilerin etkisini en aza indirgemek için, sorunlu steroidler alırken genellikle bir anti-östrojene sahip olduğundan emin olursunuz.
Bu ilaç aynı zamanda erkek vücudunda FSH (follikül stimüle edici hormon) ve LH (luteinize edici hormon) üretimini artırma kabiliyetini gösterir. Bu, belirtilen hipofiz hormonlarının salınımını teşvik eden, hipotalamusta östrojenin neden olduğu negatif geri besleme inhibisyonunu ve pituitaryayı bloke ederek gerçekleştirilir. Elbette ki bu da Clomid ve cyclophenyl’in bir fonksiyonudur. LH’nin daha yüksek miktarda salınması testisteki Leydig hücrelerini daha fazla testosteron üretmesi için uyarabileceğinden, Nolvadex kişinin serum testosteron seviyesini olumlu yönde etkileyebilir.
Bu “testosteron stimüle edici” etki, bir steroid kürünü tamamlamaya hazırlanırken (post cycle terapisi veya PCT) ek bir fayda sağlamaktadır. Çoğu anabolik / androjenik steroidler endojen testosteron üretimini baskılayacağından, Nolvadex hormon düzeylerinde bir denge sağlamaya yardımcı olabilir. Aslında bu amaçla Clomid üzerinde Nolvadex tercih edilmelidir, çünkü yan yana olarak açıkça daha kuvvetli bir ajandır. Ayrıca, zamanla Gonadotropin Salınım Hormonuna karşı LH yanıt verme oranını artırdığı gösterilmişken, Clomid bu ilacı birkaç hafta kullandığı için hafifçe düşürür ..
Bazı durumlarda, özellikle Nolvadex veya Clomid gibi östrojen antagonistlerinin kullanımı, özellikle hormonal sistem üzerinde daha az belirgin bir etkiye sahip olan daha hafif veya daha kısa bir steroid programının kullanımını durdururken, testosteron stimule edici amaçlar için yeterli olabilir. Daha güçlü döngülerle, bu ilaçların uyarıcı etkisini arttıran en çok seçenek olan HCG, LH’nın hareketini taklit eden bir hormondur.
HCG kullanımı, testislere aşırı derecede uyarılma sağlar ve bu da özünde onları uzun süre hareketsiz kaldıklarından şoke edebilir. Böyle bir durumda, gonadotropinlerin normal salımına rağmen Leydig hücreleri normal bir testosteron miktarı üretmiyor olabilir. Bu noktada Nolvadex zor olabilir. Unutmayın sadece vücutta bulunan östrojen etkisini bloke eder. Östrojen seviyeleri hala olağandışı yüksek olduğunda, ilgili yan etkiler hızla belirgin bir sorun haline gelebilir.
 
HCG sadece testosteron üretimini arttırmakla kalmayıp aynı zamanda testislerde aromatizasyon hızını da arttırdığından, anti-östrojenler HCG kesildikten en az iki hafta sonrasına kadar kesilmemelidir. Elbette ki sonuç daha önce kontrol altında olan birçok istenmeyen yan etki olabilir. Döngü esnasında östrojen etkilerini önlemek için Nolvadex’i kullanırken, kullanıcı hormon seviyelerinin iyi kontrol edildiğinden emin oluncaya kadar benzer şekilde çıkartılmamalıdır. Sustanon gibi bir ilaçla, bu son atıştan sonra birkaç hafta boyunca devam etmesi anlamına gelebilir.
Erkekler için tipik bir tek kullanımlık doz 10 ila 30 mg aralığındadır, miktar istenilen etkinin düzeyine bağlı olacaktır. Gereksiz bir miktarı almaktan kaçınmak için, düşük bir dozla başlamak ve çalışmak tavsiye edilir. Nolvadex’in başlama süresi de kullanıcının kişisel ihtiyaçlarına bağlıdır. Östrojene karşı bilinen bir duyarlılığa sahip bir sporcu güçlü bir steroid kürü  başlatıyorsa, muhtemelen Nolvadex kür başlatıldıktan hemen sonra eklenmelidir. Eğer östrojen muhtemelen kür süresince önemli bir sorun olmayacaksa (fakat büyük olasılıkla sonra olacak), eksojen steroid düzeyleri düşecek zaman civarında Nolvadex uygulanır.
Doğal testosteronun kabul edilebilir bir seviyede olduğu düşünülene kadar birkaç hafta boyunca devam edilecektir. Belirtildiği gibi HCG de bu noktada sıklıkla kullanılır (daha ayrıntılı bilgi için ilgili profile bakın). Kadınlar kendi endojen östrojenlerinin etkisini azaltmak için Nolvadex’i de kullanmışlardır. Bu, özellikle kalçalar ve kalçalar gibi inatçı bölgelerde vücut yağ konsantrasyonlarını düşürebilir. Elbette riskli, çünkü östrojen etkisini manipüle etmek kadınlarda rahatsızlık verebilir. Sıcak basması, menstrüel düzensizlikler ve üreme sistemi ile ilgili çeşitli komplikasyonlar gibi yan etkiler mümkündür.
Daha güçlü bir anti-östrojenik etki arayan Proviron, Nolvadex’e iyi bir katkı yapabilir. Bu bileşik teknik olarak bir androjen olmasına rağmen, vücuttaki östrojen üretiminde belirgin bir etkiye sahip olabilir. Dolayısıyla eylem şekli Nolvadex’ten çok farklıdır. Nolvadex serbest yüzen östrojenin bağlanma kabiliyetini sadece engellerken, Proviron bunun oluşumunu en aza indirebilir. Her ilaç farklı bir mekanizma yoluyla östrojene saldırırken, çok sinerjik bir kombinasyona sahibiz.
20-30mg Nolvadex ve 25-50mg Proviron günlük alımları, güçlü bir östrojenik döngü ile uğraşırken son derece etkili olabilir. Virilizasyon belirtileri geliştirme korkusu (Proviron oral bir DHT) olduğundan, kadınlar genellikle Proviron’u Nolvadex tedavisine (çoğunlukla yağ kaybını artırmak için kullanıldığı düşünülmektedir) eklemekten kaçınırlar. Vahşileştirme etkileri, androjenler aktivitesinde dramatik bir artış olduğunda (östrojen aktivitesinde bir azalma ile yoğunlaştıkça) çok hızlı bir şekilde ortaya çıkabilir, bu yüzden asgari olarak kadınlar böyle bir kombinasyona dikkat etmelidir.
 
Nolvadex’in karaciğerde östrojen reseptörünü aktive edebilen ve vücudun bu bölgesindeki bu seks hormonunun hareketlerini taklit edebilen bir östrojen agonisti olması büyük ilgi uyandırıyor. Öyle ki östrojen gibi HDL (iyi) kolestrol değerlerinde belirgin bir pozitif etki yaratabilir. Birçoğu, steroidler sıklıkla HDL’yi bastırdığından ve LDL düzeylerini önemli ölçüde yükselttiği için, bu ilacın, kolestrol değerleri ve kardiyak risk açısından steroid kullanımının olumsuz sonuçlarının bazılarına karşı koymak için bu ilacı kullanıyorlar.
Bazı durumlarda bir sporcu, bir enjekte testosteron veya nandrolone gibi bir mod oranı dozajının (haftalık 400 mg) kullanımına rağmen, çok olumlu bir HDL / LDL kolestrol oranını koruyabilmektedir. Bununla birlikte, Nolvadex’in c-l7alpha alkillenmiş orallerin ağır kullanımı veya genel olarak aşırı derecede dozlanmış kürler ile yeterli bir çare olacağını düşünmek aptalca olurdu.
Bununla birlikte, birçoğu tarafından Nolvadex’in steroid kürü sırasında yapılan kazançlardan hafifçe düştüğü bildirildi. Birçok androjenik / anabolik steroid, yeterli miktarda östrojen eşliğinde en güçlü anabolik etkisini gösterecektir. Bu, güçlü bir androjene benzeyen testosteron ile elde edilen kazanımların genellikle daha düşük derecede aromatize olan bir anabolik kullanırken elde edilenlerden çok daha belirgin olmasının bir nedeni olabilir.
Dolayısıyla, Nolvadex’e bir döngü boyunca taahhütte bulunmadan önce ne kadarına ihtiyaç duyulduğunun farkında olmak iyi bir tavsiye gibi görünüyor. Aslında birçok kişi, testosteron veya Dianabol gibi sorunlu bileşikler kullanırken bile gereksiz buluyor. Diğerleri ise, ancak Deca-Durabolin ve Equipoise gibi dahahafif anaboliklerle bile, su tutma ve jinekomasti ile rahatsız olduklarını farkettiler. Streoid kullanımına verilen östrojenik yanıt çok bireyseltir ve yaş ve vücut yağ yüzdesi gibi faktörlerden etkilenebilir (yağ dokusu, aromatizasyonun birincil bölgesidir).
Hiç şüphesiz Nolvadex, günümüzdeki atletlerin en popüler anti-östrojen maddesidir; çünkü bu sadece etkili bir üründür. Aynı zamanda yaygın olarak imal edilir ve elde edilmesi kolaydır. Hiçbir zaman arz eksikliği olmadığı için sahte bir ürün üretmek için çok az teşvik vardır. Bu ilacın çeşitli jenerik formlarının hiç şüphesiz güvenilir. Kadınlar, östrojen aktivitesindeki değişikliklere genellikle çok duyarlı oldukları için, Nolvadex’i kullanırken çok dikkatli olmayı unutmamalıdır. Daha güçlü bir anti-östrojenik etki arayan erkekler, üç güçlü yeni anti-aromataz bileşiği olan Arimidex, Femara veya Aromasin’i düşünmeyi isteyebilir. Östrojen kontrolü için çok daha etkilidirler.
No votes yet.
Please wait...
Share this...
Share on Facebook0