Efedrin (Ephedrine) (Herşey) Nedir ?

Efedrin (Ephedrine) nedir ve ne işe yarar ?

Efedrin, kafeine benzer hafif bir uyarıcıdır. Atletizm için vücut geliştirme ve eğitim alanındaki amacı, istenmeyen vücut yağını yakmaktır. Ayrıca iskelet kasının güçlenmesinde de faydalıdır. Efedrin kullanımının yan etkileri Clenbuterol’ün yan etkileri veya kafein – uykusuzluk, huzursuzluk, iştahsızlık vb gibi uyarıcılara benzer.

Efedrin, sempatomimetik olarak bilinen bir grup ilaça ait uyarıcı bir ilaçtır. Özellikle de hem alfa hem de beta adrenerjik agonisttir (Clenbuterol’un seçici bir beta-2 agonisti olduğunu hatırlıyabilirsiniz). Buna ek olarak, efedrin, güçlü bir endojen alfa agonisti olan norepinefrin salınımını arttırır. Bu bileşiğin etkisi, hem alfa hem de beta reseptörlerine karşı da etki gösteren vücudun birincil adrenerjik hormon epinefrin (adrenalin) ile benzerdir.

Efedrin, verildiğinde, merkezi sinir sisteminin aktivitesini önemli ölçüde artıracak ve diğer hedef hücreler üzerinde uyarıcı bir etkiye sahip olacaktır. Bu, atlet için faydalı olan bir takım etkiler üretir. Yeni başlayanlar için, yağ dokusunda trigliseritlerin parçalanmasından (metabolizmayı uyararak) daha fazla serbest yağ asidi üretildiğinden kullanıcının vücut sıcaklığı biraz yükselmelidir. Bu, kullanıcının deri altı vücut yağ depoları döşemesine yardımcı olur ve vücuttaki tanımlamayı güçlendirir.

Metabolik hız vücudun yağ, protein ve karbonhidrat dönüşümünün bir ölçütü olduğu için steroidlerin anabolik etkinliği de bu madde ile (hafifçe) artırılabilir. Gelişmiş bir metabolik durum yeni kas kitlelerinin depolanmasını açıkça hızlandırabilir.

Bu ilacın bu uyarıcı etkisi de iskelet kası kasılmalarının kuvvetini artıracaktır. Bu nedenle, efedrin, bir yarışmadan önce, sporcular tarafından sıklıkla kullanılır; zira sonuçtaki (hafif) güç ve enerji artışı, büyük ağırlık toplamlarını açıkça iyileştirebilir. Ayrıca, kullanıcı daha enerjik olduğu ve önündeki görevlere daha iyi konsantre olabilmesi nedeniyle, önemli bir zihinsel engel oluşturabilir.
Birçok rekreasyonel ağırlık kaldırıcıları bu etkiyi özellikle hoş karşılar ve Efedrin’i  25-50 mg’lık egzersiz seanslarına düzenli olarak ek olarak kullanırlar. Efedrin kullanırken, kullanıcı sık sık ağırlıklara çok daha yoğun eğitim yapıyor gibi hissediyor ve spor salonundan daha üretken bir egzersiz yapacaklarını bilerek ayrılıyor. Vücudun ilaca alışması bu etkinin azalması nedeniyle bu bileşiğin bu amaçla sürekli olarak kullanılmaması önemlidir.
Çoğu durumda, kullanıcı ilacı haftada sadece iki veya üç kez, genellikle o günlerde kişisel olarak “önemli” (göğüs gününde olduğu gibi) alacaktır. Sporcu, bu ilacın en iyi etkisini almaya devam etmek için birkaç hafta geçtikten sonra efedrin tedavisinden (bir ila iki ay) mola vermekte akıllıca olacaktır. Bu ilacın mukavemet arttırıcı etkisi dikkate değer olsa da, efedrin için birincil uygulama yağ yakıcı bir madde olarak kalmaktadır.
Sporcular genelde Efedrin’i , uygulama başına 25 ila 50 mg’lık bir dozajda diyet yapma aşamasında günlük birkaç kez kullanır. Efedrin (25-50mg), kafein (200mg) ve aspirin (300mg) gibi yaygın olarak ortaya koyulan yığının yağ kaybı için son derece güçlü olduğu gösterilmiştir. Bu kombinasyonda, efedrin ve kafein, her ikisi de kayda değer termojenik uyarıcı olarak görev yapar.
Eklenen aspirin, asetatın yağ asidine dahil edilmesini engelleyerek lipogenezi önlemeye yardımcı olur. Sporcu, bu yığının vücut ısısında bir artış fark ederek (genellikle rahatsızlık verici bir artış değil) farkedecek şekilde çalışacağından emin olacak. Bu kombinasyon, birkaç ardışık haftada iki ila üç kez alınır. Kullanıcının vücut ısısı normale döndüğünde artık durdurulur, bu ilaçlar artık arzu edildiği gibi çalışmadığının açık bir işaretidir. Bu noktada dozajların arttırılması çok etkili olmazdı. Bunun yerine birkaç hafta ara verilmeli, böylece bu kür tekrar optimum seviyede çalışabilir.
Efedrin (Ephedrine), kullanıcı tarafından farkında olunması istenmeyen yan etkiler üretebilir. Yeni başlayanlar için, uyarıcı etki titrek eller, titreme, terleme, hızlı kalp atışı, baş dönmesi ve iç huzursuzluk duyguları üretebilir. Kullanıcı genellikle bu ilacın etkisine alıştıkça bu etkiler azalır veya belki dozaj azaltılır. Genel olarak, kafeinden olumsuz etkilenenler muhtemelen efedrinlerin daha güçlü etkilerini beğenmezler.
Bu ilacın ürettiği zihinsel ve fiziksel durum da Clenbuterol’de görülen durumla oldukça benzerdir, bu nedenle bu tedaviyle biraz rahatsızlık duyanların (muhtemelen) bu madde ile iyi olması gerekir (ve bunun tam tersi). Bu ilacı alırken, iştah tüketiminde kayda değer bir azalmaya da sebep olabilir, genellikle diyet yaparken hoş karşılanır. Efedrin aslında iştah bastırıcı maddeler kombinasyonunda (reçeteli) popüler bir bileşen. Kullanıcı ayrıca baş ağrılarını ve düzenli olarak efedrin kullanımı ile kan basıncında bir artış görebilir. Tiroid işlev bozuklukları, yüksek tansiyon ve kalp düzensizliklerinden mustarip olanlar da Efedrin (Ephedrine) kullanılmamalıdır çünkü kesinlikle bu tür koşullarla iyi karışmazlar.
Geçmişten beri, gelecekte Efedrin (Ephedrine) kullanılabilirliği hakkında çok tartışma var. Bunun nedeni, efedrin tabletlerin metamfetamin üretiminde birincil baz olarak kullanılmasıdır. Yasadışı bir uyuşturucu olduğunu, yasadışı yollarla satıldığını ve satıldığını biliyor musun? Bu iki bileşiğin yapısı, ephedrin “met” olarak değiştirilmesi için sadece birkaç kimyasala ihtiyaç duyulduğu için benzerdir.
Efedrin şu an tezgah üstü bir üründür, yer altı üreticileri bunu kolayca elde edebilirler. OTC efedrin ürünleri için büyük hacimli perakende alımları içeren bir trend gelişmekte ve birçok devlet bunu fark etmektedir. Amfetamin bağımlılığının yaygın bir şekilde artmasıyla (ve buna bağlı suçlar), efedrin kısa sürede federal olarak kontrol edilen maddeler listesine dahil olabilir.
Bazı eyaletler halihazırda bu uyarıcıyı satmak için harekete geçtiyse de, mevcudiyet üzerinde büyük bir etkisi olması için federal eylem gerekli olacaktır. Belirli bir devlet bu ürünlerin satışını agresif bir şekilde önlüyor olsa da, talebi dolduracak gelişen bir posta-sipariş pazarı halen mevcuttur. Efedrin tabletlerini binlerce şirkete gönderen şirketlere yönelik reklamları fark ettikçe, pek çok ulusal dergi tarafından özetlenmelidir.

No votes yet.
Please wait...
Share this...
Share on Facebook0