Clenbuterol ( Clen ) (Herşey) Nedir ?

Clenbuterol ( Clen ) Nedir ve ne işe yarar  ?

Genellikle Clen olarak anılan Clenbuterol, atletlerin yağ yakmak için kullandığı güçlü bir uyarıcıdır. Vücut sıcaklığı ve ısı üretimini arttırarak çalışır. Tüm uyarıcılar gibi, Clen de bağımlılık yapabilir ve aşırı kalp hızı, ağız kuruluğu, huzursuzluk, uykusuzluk ve iştahsızlık gibi istenmeyen yan etkilere neden olabilir. İlk kullanımda daha düşük dozlar önerilir ve günde 200 mcg’den fazla olmamalıdır. Vücudun iyileşmesine ve kilo verme sırasında Benadryl veya Ketotifen gibi bir antihistamin kullanılması için Cenonlar kullanılmalıdır.
Clenbuterol, dünyanın birçok yerinde yaygın olarak kullanılan bronkodilatatördür. İlaç çoğunlukla 20 mcg’lik tabletlerde hazırlanır, ancak şurup ve enjekte edilebilir formda da bulunur. Clenbuterol, sempatomimetik olarak bilinen geniş bir uyuşturucu grubuna aittir. Bu ilaçlar, sempatik sinir sistemini büyük oranda adrenoseptörlerin dağılımının aracılık ettiği çok çeşitli şekillerde etkiliyor. Aslında, vücuda alfa veya beta olarak sınıflandırılan ve daha sonra tip numarası ile alt kategorilere ayrılmış olan bu reseptörlerden dokuz farklı türü vardır.
Bu maddelerin çeşitli reseptörler için spesifik afinitelerine bağlı olarak potansiyel olarak astım, hipertansiyon, kardiyovasküler şok, aritmiler, migren baş ağrısı ve anafilaktik şok gibi durumların tedavisinde kullanılabilirler. Goodman ve Gillman’ın Theerapeutics Edition’ın Farmakolojik Dayanağı metni, bu ilaçların vücudu etkilediği farklı doğaları tanımlamak için iyi bir iş çıkarır:
Katekolaminlerin ve sempatomimetik ajanların eylemlerinin çoğu, yedi geniş çeşitlilikte sınıflandırılabilir: (1) cilt, böbrek ve mukoza zarlarını besleyen kan damarlarında ve bezinde olduğu gibi bazı düz kaslar üzerinde periferik eksitatör hareket Tükrük ve ter bezleri gibi hücreler; (2) bağırsağın duvarı içindeki, bronş ağacındaki ve iskelet kası sağlayan kan damarlarındaki diğer düz kas tipleri üzerindeki çevresel bir önleyici etki; (3) kalp frekansında ve kontraksiyon kuvvetinde artışa neden olan bir kardiyak eksitatör hareket; (4) karaciğer ve kasdaki glikojenoliz hızındaki artış ve yağlı asitlerin yağ dokusundan kurtulması gibi metabolik faaliyetler; (5) insulin, rennin ve hipofiz hormonlarının salgılanmasının modülasyonu gibi endokrin etkiler; (6) CNS eylemleri, örneğin solunum stimülasyonu ve bazı ilaçlarla uyanıklık ve psikomotor aktivitede artış ve iştah azalması; Ve (7) norepinefrin ve asetilkolin gibi nörotransmitterlerin salınımının engellenmesine veya kolaylaştırılmasına yol açan presynaptik eylemler. “
Clenbuterol ilacı özellikle seçici bir beta-2 sempatomimetik maddesi olup öncelikle beta-reseptörlerinin üç alt grubundan birini etkiler. Bu ilacın beta-1 uyarıcı etkinliğe sahip olmadığı özel bir ilgi alanıdır. Beta-1 reseptörleri bu ajanların kalp etkilerine yakından bağlı olduğundan, nonençifektif beta agonistlere kıyasla clenbuterolün reversible hava yolu obstrüksiyonunu (ve beta-2 uyarımının etkisini) çok daha az kardiyovasküler yan etkiyle azaltmasına izin verir. Bu ilaçla yapılan klinik çalışmalar, düşük bir kullanıcı şikayeti ve yüksek hasta uyumu ile bronkodilatatör olarak son derece etkili olduğunu göstermektedir.
 

Clenbuterol, yaklaşık 34 saat olarak ölçülen vücutta çok uzun yarılanma ömrü sergiler. Bu, istikrarlı kan seviyelerinin elde edilmesini kolaylaştırır; bu, günde yalnızca bir veya iki kez doz planlaması gerektirir. Tabii ki bu, hastanın kullanması için daha kolay olmasını sağlar ve yüksek uygunluk oranına bağlanabilir. Bununla birlikte, clenbuterol’ün çok sayıda diğer ülkede mevcut olmasına rağmen; Bu bileşik Amerika Birleşik Devletleri’nde hiçbir zaman kullanılmak üzere onaylanmamıştır. Prospektif bir ilaç firması muhtemelen FDA onay sürecinin masraflarını karşılamak için yeterli miktarda karlı bir ürün bulamayacağından, bu ülkede halihazırda mevcut olan bir dizi benzer, etkili astım tedavisinin olması, bununla bir alakalı olabilir. . Ne olursa olsun, yabancı clenbuterol preparatları ABD karaborsasında yaygın olarak bulunur.

Hayvan çalışmalarında, clenbuterolün anabolik aktivite gösterdiği gösterildiğinden, sporcuya açıkça çekici bir özelliktir. Bu bileşik ilaveten, bilinen bir termojeniktir ve doğrudan yağ hücrelerini uyarıp serbest yağ asitleri oluşturmak için trigliseritlerin parçalanmasını hızlandırdığı gösterilen clenbuterol gibi beta-2 agonistleri ile. Bu alandaki etkinliği, clenbuterol’ü çok çekici hale getiriyor ve bugün neredeyse zorunlu, ön yarışma öncesi ilaçtır.
Bu ilaca ilgi duyanlar çoğunlukla, hem faydalı hem de kas kütlesi artışı sağlarken, vücut yağ kaybını teşvik ederek, her ikisinin de faydalarını biraz vereceklerini umuyorlar. Fakat Spor ve Egzersiz Biliminde Tıp ve Bilim Ağı’nın Ağustos 1995 sayısında yayınlanan bir gözden geçirme tarafından iyi bir şekilde belirtildiği gibi, insanlardaki muhtemel anabolik faaliyetler çok tartışılabilir ve yalnızca bronkodilatasyon için gereken dozdan çok daha fazla dozda hayvan verilerine dayanıyordu .

Bu tür raporlarla son zamanlarda clenbuterol’un gerçekten de anabolik olup olmadığı konusunda çok tartışmalar oldu. Bazıları, önemli ölçüde off-season ya da yardımcı anabolik olarak “sıkıştırılmış” olarak yapışkan olmasına bakılmaksızın kas inşa etmesinden dolayı yemin ediyor gibi görünüyor. Bu tür raporlar, sporcuların, kullanıcı tarafından tasarlandığı şekilde çalışmayan uyuşturucular için değerli zaman ve para harcamış oldukları yönünde bir teyittir. Bu tartışma bugün hala devam ediyor ve birçoğu halen potansiyel bir anabolik olarak clenbuterol kullanıyor. Bu düşünceyle atletler, “olası” sonuçların hangisinin daha arzu edildiğine ve ne kadar yan etkiye tolere edileceğine bağlı olarak, bu ürünün dozajlarını ve bisikletlerini tek tek ayarlayacaklardır.

Clenbuterol’ün olası yan etkileri, diğer CNS uyarıcıların yan etkilerini içerir ve titrek eller, uykusuzluk, terleme, artmış kan basıncı ve mide bulantısı gibi olayları içerir. Ancak, kullanıcı ilaca alıştıktan sonra, bu yan etkiler genellikle bir hafta sonra tükenir. İstenen bir aralık sağlanıncaya kadar dozajı kademeli olarak her gün arttırarak bir siklüs başlatır. Bu işlem ilaçtan görülen istenmeyen yan etkileri en aza indirecektir; Aksi takdirde başlangıçta büyük bir doz uygulanırsa etkileyici olabilir.
 
Erkekler genellikle günde 2-8 tablet aralığına ulaşır, ancak bazı insanlar daha yüksek dozları tolere ettiğini iddia eder. Kadınlar daha az, genelde günde 2-4 tablet alıyor. Çok hızlı bir şekilde, ilaç vücut ısısını yükseltecektir. Yükseliş genellikle dramatik değil, belki de Cegree’nin yarısı kadar, bazen biraz daha fazladır. Bu yükselme, vücudunuzun fazla enerjiyi (çoğunlukla yağdan) yakması nedeniyle genellikle rahatsız değildir.

Artık çalışıyor, clenbuterol’ün kullanılabilecek ardışık gün sayısının bireyin amacına bağlı olduğuna inanılıyor. Açıkça belirtmek gerekirse, bu ilacın atletik faydaları yalnızca sınırlı bir süre sürer ve daha sonra beta-reseptör aşağı düzenlenmesinden dolayı azalır. Yağ kaybı için kullanırken. Ilacın birincil etkisi yaklaşık 4-6 hafta boyunca iyi çalışıyor gibi görünüyor. Bu süre boyunca kullanıcılar vücut ısısını sürekli olarak izlemek isteyeceklerdir. Clenbuterol’un sıcaklık yükselmesi altında çalıştığına eminiz.

Sıcaklık normale döndükten sonra, clenbuterol artık termojenik bir etki göstermiyor. Bu noktada artan dozaj çok etkili olmaz ve etkili bir şekilde tekrar kullanılmadan önce en az birkaç hafta ara verilmelidir. Güç artışı arıyorsanız, clenbuterol yaklaşık 3-4 hafta gibi daha kısa bir süre etkili olur gibi görünür. Bunun nedeni muhtemelen ilacın uyarıcı özelliklerinden (efedrin kullananlar tarafından görülen güç artışına benzer şekilde) clenbuterol ile görülen güç kazanımı ile gerçek bir anabolik etki bulunmaması olabilir. Yine de yine de tartışılıyor.

Birçok rakip ayrıca, clenbuterol’ün yağ yakıcı etkisini ek maddelerle daha da güçlendirebilirler. Tiroid hormonları, özellikle güçlü Cytomel® ile kombine edildiğinde, termojenik etki son derece dramatik hale gelebilir. Bu, atlet, kalori dramatik bir kısıtlama olmaksızın, yarışma hazırlıkları sırasında olağanüstü miktarda ekstra yağ parçalayabilir bir noktaya gelebilir. Böyle bir karışım, steroid siklüs sırasında daha da kullanılabilir ve anaboliklerden daha sert bir görünüm elde edilir.
Bu kesici ajanlar, güçlü aromatize androjenleri kullansalar bile, siklus esnasında ekstra yağ depolamasını büyük oranda inhibe edebilir. Büyüme hormonu kullanıldığında, bu terapinin termojenik ve anabolik etkisini daha da arttıran bir clenbuterol / tiroid karışımı da yaygındır.

No votes yet.
Please wait...
Share this...
Share on Facebook0