Whey Proteini Açıklandı: İzole, Konsantre ve Hidrolizat

By | Kasım 18, 2017

Whey Proteini Açıklandı: İzole, Konsantre ve Hidrolizat

 

Bir vücut geliştiricisi veya haftanın en az üç ila dört günü  spor salonunda kendisini bulan bir egzersiz meraklısanız, yeterli miktarda protein tüketmeniz gerektiğini unutmazsınız.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Gal Gadot’un yağsız kas yığını, Wonder Woman zırhındaki kayış ve Alman savaş alanlarında fırtınaya karar vermesinden beri yüksek proteinli, düşük karbonhidratlı diyetler en sıcak şeydir .

Her gıda pazarlamacısının “protein pastasından” bir parça koparmak için çabalıyor olduğu görülüyor.

PROTEİNİN ÖNEMİ

Protein vücuttaki her hücrenin yaşamsal bir bileşenidir. Saçlar ve tırnaklar çoğunlukla proteinlerden oluşur. Vücudunuz dokuları kurmak ve onarmak için protein kullanır – bu da mukavemet eğitiminde dikkate alınması gereken son derece önemli bir ayrıntı olabilir.

Protein aynı zamanda kemikler, kaslar, kıkırdak, deri ve kanın da önemli bir yapı taşıdır. WebMD’ye göre , protein ‘makro besleyici’, vücudun büyük miktarlarda ihtiyacı olduğu anlamına geliyor.

Ne kadar Protein Yeterlidir ?

 Hepimiz efsaneyi duyduk: ‘Daha fazla protein daha fazla kas inşa eder.’ Bununla birlikte, bu doğru değildir. Aslında kas kurmanın tek yolu egzersiz yöntemidir. Vücutların iyi çalışabilmesi için az miktarda protein gerekir. ABD Sağlık ve İnsan Hakları Servisine göre, protein için Tavsiye Edilen Günlük Ödeneği (RDA) aşağıdakilerdir:

  • Kadınlar (19-70 yaş arası): 46 gram / gün
  • Erkekler (19-70 yaş arası): 56 gram / gün

Yüksek proteinli gıdalar veya supplementleri  tüketmenin aşağıdaki avantajları olabilir:

  • Egzersiz sonrası iyileşmeyi hızlandırır
  • Kas kaybını azaltır
  • Yağsız kas kurar
  • Vücudunuzun sağlıklı bir kilo vermesine yardımcı olur
  • Açlık Boşluklarını doldurur

DÖRT PROTEİNİN ÇEŞİTLİLİĞİ

Peyniraltı suyu hızlı bir proteindir, yani hızla sindirilir ve emilir ve amino asitler hızla kan dolaşımına, daha sonra kaslara aktarılır.

Bununla birlikte, çoğu tüketici ürününün bir sonraki ‘daha büyük ve daha iyi şey’ haline hızla dönüştüğü günümüz toplumunda, çoğu sağlıklı gıda mağazasında sunulan çeşitli peyniraltı suyu proteini takviyeleri arasında farklılık yaratmaya çalışmak kafa karıştırıcı olabilir.

Buda İlginizi Çekebilir  Testosteron, Deca Durabolin ve Dianabol Kürü

Stres ve karışıklığın hafifletilmesi için aşağıdakiler üç çeşit peynir altı suyu proteinini parçalayacaktır.

PROTEİN NELERDİR?

Peynir altı suyu proteininin kaynağı, ineklerin süt verildiği süt çiftliklerinde başlar. Daha sonra süt, peynir yapma sürecine başlamak için üretim tesisine taşınır. Özel enzimler daha sonra süpürge ve sıvı peynir altı suyu ayrımı oluşturmak için süt eklenir. Peyniraltı suyu genellikle pastörize edilir, filtrelenir ve peynir altı suyu proteini oluşturmak için bir toz haline getirilir.

DÖRT PROTEİNİN ÜÇ TİPİ

Peynir altı suyu proteininin üç şekli vardır: peynir altı suyu proteini konsantresi, peynir altı suyu proteini izolatı ve peynir altı suyu proteini hidrolizatı.

WHEY PROTEİN KONSANTRESİ VE WHEY PROTEİN İZOLE

Supervitalfoods.com’a göre, peyniraltı suyu proteini konsantresi, laktoz şeklinde yağ ve karbonhidratların miktarları değişen çeşitli protein alt fraksiyonlarıyla birlikte genellikle yüzde 30 ila 85 arasında peyniraltı suyu proteini içeren en düşük işlenmiş peynir altı suyu proteini formudur önemli sağlık yararları ile önemli biyolojik faaliyettedir.

Her iki peynir altı suyu konsantresi ve peyniraltı suyu izolatı da aynı süt konsantrasyonundan türetilirse de, peynir altı suyu izolatı, tozun kendisinde bulunan laktozun uzaklaştırılmasına yardımcı olmak için bir işlemle süzülmüş olan basitçe peynir altı suyu proteindir. Bu daha yağsız ve daha az yağ içeren bir protein kaynağı yaratmak içindir.

Myprotein.com’a göre , peyniraltı suyu konsantresi ile peyniraltı suyu izolatı arasındaki temel fark , her bir porsiyonda farklı protein içeriği, laktoz ve yağ içeriği sunan iki üründür. Peynir altı suyu konsantresi, yüzde 50’den fazla laktoz ve neredeyse yüzde iki yağ ile porsiyon başına yüzde 10-15 oranında protein içeriği sunabilir. Oysa, peynir altı suyu izolatı yüzde 90’dan fazla saf protein içeriği ve bir yüzde laktoz veya süt yağıyla birlikte bulunur.

Buda İlginizi Çekebilir  Testosteron Enanthate (Herşey) Yan Etkileri - zararları nelerdir ?

Peynir altı suyu izolatı, laktoza toleranslı veya süt vermek için sorun yaşayan herkes için son derece yararlıdır.

Her iki peynir altı suyu konsantresi ve peyniraltı suyu izolatı vücutta aynı oranda / hızla sindirilir ve her ikisi de aynı miktarda amino asidi (protein yapı taşları) içerir.

Peynir altı suyu konsantresinin ve peynir altı suyunun izole makrobesinlerine bir göz atalım:

 

Makrolar Peyniraltı suyu konsantresi Peynir altı suyu izolatı
Protein 20 g 21 g
Karbonhidratlar 1.5 g 1 g’dan az
Yağ 1.8 g 0 g

 

Gördüğünüz gibi, proteinteki fark sadece bir gram, ancak peynir altı suyu izolatı ancak az bir karbonhidrat içerir ve yağ içermez.

WHEY PROTEİN HİDROLİZAT

Ulusal Biyoteknoloji Enstitüsüne göre, protein hidrolizatları saflaştırılmış protein kaynaklarından asit ile ısıtılarak veya tercihen proteolitik enzimlerin (protein sindiren çeşitli enzimlerin) ilavesi ve ardından saflaştırma prosedürleri ile üretilir.

Peyniraltı suyu proteini hidrolizatı, önceden izole edildi, yani izolatlarda tipik olarak bulunan amino asitlerin uzun zincirleri ve konsantreler tek amino asitlere ayrılır. Peynir altı suyu hidrolizatı predigested olduğu için, daha hızlı absorpsiyona ve amino asitlerin kan dolaşımına salınmasına neden olduğu düşünülür – bu, egzersiz sonrası yutulduğunda biraz daha fazla kas protein sentezine yol açabilir.

Beslenme Dergisi’ne göre , peyniraltı suyunun hidrolizatları insulinotropiktir – çünkü eğitimden hemen sonra ve sedyeyle birlikte kolay sindiren karbonhidrat ile birlikte insülin tüketen peynir altı suyu hidrolizatlarının üretimini uyarmakta veya etkilemekte, kilo verme, kanınızda yüksek insülin seviyesi oluşturarak iyileştirme faydalarını maksimize etmeye yardımcı olacaktır plazma seviyeleri. İnsülin bir anabolik hormondur ve vücudun zayıflamış kas yapmasına yardımcı olan değerlidir.

Peyniraltı suyu konsantratlarının ve izolatlarının çoğu, bozulmamış proteinler halinde bulunur, ancak ikisi de hidrolize edilebilir. Peynir altı suyu hidrolizatları ısı, asit veya enzimler tarafından kısmen parçalanmış olduklarından, peyniraltı suyu konsantresinden veya izole edilmesinden çok daha fazla tadı verirler. Konsantre ve izolatların zaten hızlı bir sindirim hızı vardır, bu nedenle, bir hidrolizat ilâve etmek – en azından daha hızlı özüm getiren – hidrolizat ilavesi, tadın ticarete elverişli hale gelmesine ve küçük fayda için fazladan maliyete neden olmayabilir.

Buda İlginizi Çekebilir  Büyüme Hormonu HGH'nin Kollajen Üretimi Üzerine Etkileri

SONUÇ

Az miktarda ekstra karbonhidrat ve yağ miktarına bakmazsanız – ve laktoz hoşgörüsüzlüğünüz yoksa – peynir altı suyu konsantreleri en ekonomik seçimdir ve günümüzde piyasadaki en iyi satılan peyniraltı suyu proteini formudur.

 

No votes yet.
Please wait...
Share this...
Share on Facebook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir